STAT-X Özel Aerosol Gazlı Yangın Söndürme Üniteleri-Elektrik Panoları için

STAT-X Aeresol Gazlı Söndürme Sistemi 

Stat-X potasyum tabanlı aeresol ile üretilmiş yangın söndürücüdür. (Aeresol Jeneratörü) 

NFPA 2010 standardına göre üretilmiş ve bu standart çerçevesinde ABD’de UL ve farklı birçok ülkenin kendi Ulusal onaylarına sahiptir. A, B, C tipi yangınlar için UL, ULC, CSIRO, ECB tarafından test edilmiş onaylanmış ve listelenmiştir. Ayrıca çevresel açıdan EPA tarafından onaylanmış ve SNAP listesine alınmıştır. Ürün CE sertifikasına da sahiptir.

Stat-X Aeresol Jeneratörü aktive edildikten sonra boşalarak hacimde bulunan ve yanma olayını yaratacak serbest radikalleri nötrleştirmek sureti ile ortamdaki yanma ön şartını ortadan kaldırmak sureti ile yangını söndürür. 

Stat-X’in söndürücü ajanı hacimsel söndürme yapabilmelidir. Elektrik yangınları, Elektrik pano içleri, proses kontrol odaları, bilgi işlem merkezleri, yanıcı sıvı depoları, Makine odaları, gemi makine odaları, trafolar, GSM baz istasyonları, türbinler ve jeneratörler gibi riskleri 80 gr /m3 gibi düşük bir konsantrasyonla söndürebilme yeteneğine sahiptir. 

Stat-X’in ozon tabakasını yok etme potansiyeli (ODP)=0 ve küresel ısınmaya katkı potansiyeli= 0’dır. Ayrıca normal konsantrasyon seviyelerinde CO, CO2 ve NOx üretimi NIOSH standartlarına göre tehlikeli düzeyde değildir.

Stat-X Aeresol jeneratörü paslanmaz çelik kılıf içinde bulunur ve UL 2127 ye göre korozyon testinden geçmiştir. Jeneratör normal şartlarda basınçsızdır ve ancak aktive edildiği zaman oluşacak tepkime sonucu ortama boşalır. Bu nedenle normal şartlarda basınçsız kaplar sınıfına girer ve İşletmenin ‘’İş Güvenliği Riskini’’ düşürür.

Stat-X’in aktivasyonu elektriksel veya termik olarak gerçekleştirme seçenekleri vardır. Elektriksel veya sıcaklık ile aktive edilebilir. Stat-X Aeresol jeneratörünün uçlarına 50ms süre ile 0,5 A uygulanması veya sıcaklık seviyesinin belirlenen değeri geçmesi durumunda aktivasyon işlemi başlatılır. 

Elektriksel aktivasyon yangın söndürme kontrol paneli tarafından otomatik yapılabileceği gibi manuel de (el ile) gerçekleştirilebilir. Termik aktivasyon seçilen sıcaklık seviyesine bağlı olarak otomatikman kendi üzerinden yapılır.